Skip links

Sporing og måling for nettbutikk: GTM, GA4, Search Console, Meta-piksel og produktfeed

De fleste nettbutikker har «noe sporing». Ofte er det en GA4-kode som ble lagt inn ved lansering, en Meta-piksel fra en tidligere annonsekampanje og et Search Console-oppsett ingen har logget inn på siden. Resultatet er tall som ikke stemmer, annonser som ikke kan optimaliseres, og beslutninger som tas på magefølelse. Her er hele oppsettet vi gjør for nettbutikker, verktøy for verktøy, med det som er spesielt for WooCommerce og Shopify.

1. Google Tag Manager: ett sted for alle koder

Google Tag Manager (GTM) er en beholder for alle sporingskoder. I stedet for å lime GA4, Meta-piksel og andre koder inn i temaet, legger du inn én GTM-kode og styrer resten fra GTM. Det gir deg oversikt, versjonskontroll og mulighet til å teste før du publiserer.

  • WooCommerce: legg GTM-koden i temaet eller via en utvidelse, og send e-handelsdata (produktvisning, legg i kurv, kasse, kjøp) til dataLayer. Utvidelsen GTM4WP gjør det meste av dette.
  • Shopify: GTM legges inn i temaet, men kjøpshendelsen må settes opp gjennom Shopify sine «customer events» eller appen Google & YouTube. Shopify sin egen kasse tillater ikke fri kode.

2. Samtykke først: Consent Mode v2

Siden 2024 krever Google at nettsteder i EØS sender samtykkesignal (Consent Mode v2) for at annonsedata skal kunne brukes. I praksis: samtykkeløsningen (CookieYes, Cookiebot eller lignende) må sette standard til «nektet» før noen koder kjører, og oppdatere til «tillatt» når kunden godtar. Uten dette får du ikke konverteringsdata i Google Ads, og du bryter personvernregelverket. Dette er det vanligste vi retter i eksisterende oppsett.

3. Google Analytics 4: e-handelsrapportene er poenget

GA4 uten e-handelshendelser forteller deg bare hvor mange som besøkte. Med hendelsene view_item, add_to_cart, begin_checkout og purchase får du konverteringsrate per kanal, per produkt og per kampanje, og du ser hvor i kassen kundene faller fra. Sjekklisten:

  • Datastrøm for nettbutikken, med forbedret måling skrudd på.
  • E-handelshendelser med riktig verdi, valuta og transaksjons-ID. Test med en ekte ordre.
  • Purchase og eventuelle skjemainnsendinger markert som nøkkelhendelser.
  • Dataoppbevaring satt til 14 måneder, ikke standard 2.
  • Intern trafikk filtrert bort.
  • Koblinger til Search Console og Google Ads.

4. Google Search Console: se hva du rangerer på

Search Console er gratis og viser hvilke søk som gir klikk, hvilke sider Google ikke får indeksert, og om butikken har tekniske feil. Verifiser domenet (DNS-post, ikke bare HTML-fil), send inn sitemap, og se gjennom «Sider» og «Ytelse» én gang i måneden. Koblet til GA4 får du søkedataene i samme rapport som salget.

5. Bing Webmaster Tools og Microsoft Ads

Bing står for en mindre del av søkene i Norge, men brukerne er ofte eldre og med høyere kjøpekraft, og annonsene er billigere. Bing Webmaster Tools importerer oppsettet fra Search Console med noen klikk. Skal du annonsere i Microsoft Ads, trenger du UET-taggen, som legges inn via GTM på samme måte som Meta-pikselen.

6. Meta-piksel og Conversions API

Skal du annonsere på Facebook og Instagram, trenger du Meta-pikselen for å måle kjøp og bygge målgrupper. Siden nettlesere blokkerer mer og mer, bør pikselen kombineres med Conversions API, som sender kjøpsdata fra serveren. WooCommerce har utvidelsen Facebook for WooCommerce som gjør begge deler og i tillegg sender produktkatalogen. Shopify har tilsvarende app fra Meta. Husk at Meta-pikselen skal styres av samtykket, akkurat som Google-kodene.

7. Produktfeed til Google Shopping og Meta

Produktfeeden er en fil med alle produktene dine, med pris, lagerstatus, bilde og GTIN, som Google Merchant Center og Meta leser. Uten den kan du ikke kjøre Shopping-annonser, og du får ikke gratis produktoppføringer i Google. Det som avgjør om feeden blir godkjent, er datakvaliteten: riktige GTIN-koder, tydelige titler, frakt- og returinformasjon som stemmer med butikken.

  • WooCommerce: Google for WooCommerce lager feeden og kobler Merchant Center. Trenger du egne regler per kategori, bruker vi en egen feed-utvidelse.
  • Shopify: appen Google & YouTube sender feeden automatisk, og Meta-appen gjør det samme mot Facebook og Instagram.

8. Kobling til annonsekontoene

Google Ads skal hente konverteringer fra GA4, ikke ha en egen konverteringskode ved siden av. Slå på automatisk tagging, importer purchase og skjemainnsending som konverteringer, og koble Merchant Center til Ads-kontoen. Da kan kampanjene optimaliseres på salg og ikke på klikk.

Slik vet du at oppsettet fungerer

  1. Legg en testordre og se at den dukker opp i GA4 med riktig beløp innen en time.
  2. Sjekk at Meta Events Manager viser kjøpet med samme ordre-ID.
  3. Se at Search Console har sitemap uten feil og at antall indekserte sider stemmer.
  4. Kontroller i nettleseren at ingen sporingskoder kjører før samtykke er gitt.
  5. Åpne Merchant Center og sjekk at produktene er godkjent og at prisene matcher butikken.

Vi setter det opp for deg

Sporing og måling er en del av alle nettbutikkene vi bygger, og noe vi gjør som eget oppdrag for butikker som allerede er i drift. Du får GTM, GA4 med e-handel, Consent Mode, Search Console, Bing, Meta-piksel med Conversions API og produktfeed, testet med ekte ordre og dokumentert. Les mer om sporing og måling som tjeneste, eller ta kontakt for en gjennomgang av det du har i dag.